Current Members

Athletic Hall Of Fame

The Athletic Hall of Fame was founded in 1982 by the M Club Foundation as a joint project with the Department of Intercollegiate Athletics. The Hall of Fame pays tribute and extends recognition to those Terrapin athletes, coaches and administrators who through the years have contributed to the honor and national recognition of the University in athletics, and who have continued to demonstrate, in their daily lives, the values learned in Intercollegiate Athletics. Visitors to the main lobby of the Comcast Ceneter can view plaques honoring the University’s greatest achievers in athletics.

 

Among the qualifications for man and women nominees are: being out of school at least ten years, earning a varsity letter or being an Athletic Department Staff member for at least fifteen years, a record of outstanding athletic achievements, and being of good character and reputation.

 

The Hall of Fame selection committee, which consists of former coaches, athletes and alumni who have a strong identification and understanding of Terrapin athletics, meets annually to elect inductees. Anyone is permitted to nominate candidates for the Hall of Fame. Each nomination must have a detailed biographical sketch on forms provided by the M Club Foundation, 2707 Terrapin Trail, Comcast Center, College Park, MD 20742.

 

University of Maryland Athletics
Hall of Fame All-Time Inductees

1982 Inductees

  • Louis W. Berger ‘32, football, basketball, baseball
  • Joseph C. Burger ‘25, football, basketball, lacrosse
  • Harry C. Byrd ‘08, football, track, coach
  • Arthur E. Cook ’50, rifle
  • Geary F. Eppley ‘21, football, track, coach
  • John W. Guckeyson ‘36, football, basketball, track, baseball
  • Charles E. Keller ‘37, basketball, baseball
  • Frederick C. Linkous ‘28, football, basketball, lacrosse
  • Charles L. Mackert ‘21, football, coach
  • James G. Mead ‘39, football, lacrosse
  • Julius J. Radice ‘30, football, basketball, baseball
  • H. Burton Shipley ‘14, football, basketball, baseball, coach
  • William C. Supplee ‘26, football, basketball, track

1983 Inductees

  • George V. Chalmers ’32, football, basketball, baseball
  • William W. Evans ’30, football, basketball, lacrosse
  • John E. Faber, Jr ’26, basketball, lacrosse, coach
  • Norwood S. Sothoron ’35, football, basketball, baseball, lacrosse

1984 Inductees

  • Caleb Bailey ’22, football, baseball
  • Brooke Brewer ’22, football, track
  • John F. Christhilf ’36, lacrosse
  • William W. Cobey ’30, Director of Athletics
  • Joseph H. Deckman ’31, lacrosse, football
  • Charles F. Ellinger ’37, football, lacrosse
  • Albert B. Heagy ’30, football, basketball, lacrosse, coach
  • Frederick M. Hewitt ’36, football, lacrosse
  • John F. Kelly ’37, lacrosse
  • Ivan M. Marty ’24, lacrosse
  • William G. Morris ’13, football, baseball
  • John C. Norris ’32, football, basketball, lacrosse
  • Edwin E. Powell ’13, lacrosse
  • Gordon S. Pugh ’32, lacrosse
  • Jack C. Scarbath ’52, football, lacrosse
  • Gerald Snyder ’29, football, lacrosse
  • James M. Tatum, football coach
  • Reginald Van Trump Truitt ’14, lacrosse, coach
  • Robert Ward ’52, football, coach
  • Albert W. Woods ’33, football, coach

1985 Inductees

  • Frank H. Cronin ’39, track, boxing, coach
  • John F. Hough ’25, football, lacrosse
  • Thomas J. McQuade ’24, football, lacrosse
  • Pershing L. Mondorff ’41, football, baseball, basketball, soccer
  • Kenneth T. Knode ’16, football, baseball
  • Harry Edwin Semler ’22, football, baseball

1986 Inductees

  • Benny Alperstein ’36, boxing
  • Francis A Buscher ’34, football, basketball, baseball
  • James R. Kappler ’57, lacrosse
  • James H. Kehoe, Jr. ’40, track coach, athletic director
  • Jessee J. Krajovic ’31, football, track
  • John W. Zane ’60, sports information director

1987 Inductees

  • Thomas M. Fields ’41, track
  • William E. Krouse ’41, football,wrestling, coach
  • Thomas A. Mont ’47, football, basketball, lacrosse, coach
  • George W. Knepley ’39, basketball, baseball
  • Howard V. Keene ’21, baseball
  • Charles E. Wicker ’56, lacrosse, soccer

1988 Inductees

  • Clayton A. Beardmore ’62, lacrosse, coach
  • Bernard J. Faloney ’53, football, baseball
  • John D. Gilmore, Jr. ’43, football, track, basketball, boxing
  • Herman A. Millikan, basketball coach
  • Raymond J. Poppelman ’33, football, lacrosse
  • Doyle P. Royal ’43, tennis, soccer, coach
  • Victor G. Willis ’37, football, basketball, baseball

1989 Inductees

  • William R. Campbell, swimming coach
  • Ernest Fischer ’54, wrestling
  • James H. Keating ’57, lacrosse
  • Edward Ronkin ’32, basketball
  • John W. Simmons ’56, lacrosse

1990 Inductees

  • Hotsy Alperstein ’43, boxing
  • Ernest J. Betz ’58, lacrosse
  • John C. Heim ’67, lacrosse
  • Charles A. May ’31, basketball, football, lacrosse
  • * Edward M. Minion ’38, football, lacrosse
  • Milton M. Mulitz ’40, basketball, lacrosse
  • * Myron B. Stevens ’27, baseball, basketball, football

1991 Inductees

  • John B. Flynn ’46, basketball, baseball
  • Stan Jones ’53, football
  • Alan Lowe ’67, lacrosse
  • Richard Moran ’60, lacrosse
  • Edward Rieder ’49, boxing, soccer
  • Gene Shue ’54, basketball
  • * Robert Smith ’42, football, baseball

1992 Inductees

  • Richard Modzelewski ’53, football
  • Vince Palumbo ’55, boxing
  • James H. Belt ’51, soccer
  • G. Irene Knox ’34, rifle
  • Raymond Krouse ’50, football

1994 Inductees

  • Chester Hanulak ’54, football
  • William Hubbell ’52, lacrosse
  • Mike Sandusky ’57, football
  • Alfred “Duke” Wyre ’47-67, head trainer
  • Robert James ’47, athletic director, ACC commissioner, 3 sport letterwinner

1995 Inductees

  • Tom Brown ’62, football, baseball
  • Tom McMillen ’74, basketball
  • Dr. Sue Tyler, coach, administrator
  • Frank Urso ’76, lacrosse
  • Randy White ’74, football
  • * Earl Widmyer ’35, track, football

1996 Inductees

  • Frank Costello ’68, track, coach
  • John Lucas ’74, basketball, tennis
  • Bob Pellegrini ’56, football
  • * Margaret Mitchell ’30, rifle

1997 Inductees

  • Micheal Cole ’66 track
  • Gary Collins ‘ 61 football
  • Len Elmore ‘ 74 basketball
  • Robert Kopnisky ‘ 65 wrestling
  • Douglas Schreiber ’73 lacrosse

1998 Inductees

  • John Belitza ’63 Track
  • Tara Heiss ’78 Basketball
  • Gobel Kline ’69 Wrestling
  • Douglas Radebaugh ’75 Lacrosse
  • Renaldo Nehemiah ’81 Track
  • * Stanford Lavine ’50 Football/Team Doctor

1999 Inductees

  • Richard Corrigan ’58 Lacrosse
  • Richard Drescher ’70 Basketball/Track and Field
  • Garry Garber ’55 Boxing
  • Paula Girven-Pittman ’80 Track and Field
  • Gary Williams ’68 Basketball/Coach

2000 Inductees

  • John Baker ’71 Track
  • Vicky Bullett ’89 Basketball
  • Jerry Claiborne ’72-’81 Football Coach
  • Mike Farrell ’76 Lacrosse
  • Kevin Glover ’85 Football
  • Bill Larash ’52 Lacrosse
  • Dick Shiner ’63 Football
  • Roy Skinner ’58 Lacrosse, Soccer

2001 Inductees

  • Deane Beaman ’60 Golf
  • Nick Kovalakides ’61 Track & Field
  • Andy McDonald ’58 Soccer & Baseball
  • Alice Orton ’30 Rifle
  • Sam Silber ’35 Lacrosse
  • Kim Turner ’88 Field Hockey
  • Buck Williams ’81 Basketball

2002 Inductees

  • Charles G. “Lefty” Driesell 70′-86′ Basketball Coach
  • Dick Edell ’84-’01 Lacrosse Coach
  • Gene Hiser ’71 Baseball
  • Albert King ’81 Basketball
  • Ed Modzelewski ’51 Football
  • Jasmina Perazic ’83 Basketball

2003 Inductees

  • Ray Altman ’63, men’s lacrosse
  • Norman “Boomer” Esiason ’83, football
  • Chris Stauffer ’63, men’s track & field
  • Rosalind Taylor Sheppard ’89, women’s track & Field
  • Chris Weller ’76-’02, women’s basketball coach
  • Tom Young ’58, men’s basketball

2004 Inductees

  • Elton Jackson ’61-’90, baseball coach
  • Laura LeMier ’81, field hockey, lacrosse
  • J.D. Maarleveld ’85, football
  • Dorothy McKnight ’64-’76, coach, administrator
  • Gregory Robertson ’80, track
  • William Walker ’54, football, baseball

2005 Inductees

  • Joe F. Blair ’50-’62, ’83-’95 sports information
  • Tom Cosgrove, Jr. ’52 football
  • Paul McNeil ’42 wrestling
  • Deanna Tate ’89 basketball
  • Jessica Wilk ’90 field hockey
  • Walt Williams ’92 basketball

2006 Inductees

  • Lisa Buente ’90 field hockey
  • Howie Dare ’57 baseball,football
  • * Nick Davis ’58 basketball
  • Christy Winters ’90 basketball
  • Mike Thearle ’73 lacrosse
  • Deborah Yow ’94-present, Director of Athletics

2007 Inductees

  • Phil Denkevitz ’65 men’s swimming
  • Fred Funk ’80, men’s golf
  • Jack Heise ’47, meritorious service
  • Robert Kessler ’56 men’s basketball
  • John McHugh ’59, wrestling
  • Carin Peterson ’88 field hockey & women’s lacrosse
  • Buddy Williamson ’71 track & field

2008 Inductees

  • Kelly Amonte-Hiller, `96 lacrosse and soccer
  • Keith Booth, `97 basketball
  • Kim Chorosiewski, `87 field hockey and lacrosse
  • David Diehl, `63 administrator
  • Brian Dougherty, `96 lacrosse
  • Darryl Hill, `64 football
  • Hon. Thomas V. “Mike” Miller, meritorious service

2009 Inductees

  • Desmond Armstrong ’84 men’s soccer
  • Dale Castro ’79 football
  • Conrad Hemphill ’54 baseball
  • Johnny Holliday meritorious service
  • Katie Kauffman-Beach ’96 field hockey
  • Missy Meharg ’88-present, field hockey coach
  • Rennie Smith ’55 men’s lacrosse

2010 Inductees

  • Leo Cullen ’98, Soccer
  • Christine DeBow Mitchell ’97, Field Hockey
  • Laura Harmon ’95, Women’s Lacrosse & Field Hockey
  • Marchelle Payne-Gassaway ’94, Women’s Track & Field
  • Eric Wilson ’85, Football
  • Pete Worstell ’81, Men’s Lacrosse

2012 Inductees

  • Jen Adams ’01 women’s lacrosse
  • Tom Bradley ’72 baseball
  • Juan Dixon ’02 men’s basketball
  • Sarah Forbes ’97 women’s lacrosse
  • Leonard Rodman, meritorious service ‘43
  • Carla Tagliente ’01 field hockey
  • Cindy Timchal women’s lacrosse head coach 1991-2006
  • Paul Vellano ’73 football

2016 Inductees

  • Allan Bunge ’60 men’s basketball
  • Curt Callahan ’70 coach-administrator-athlete, wrestling
  • EJ Henderson ’02 football
  • Robert Ott ’79 men’s lacrosse
  • Marcia Richardson ’84 women’s basketball
  • Kelly Shipman ’99 softball
  • Ron Squiers ’64 men’s swimming & diving
  • Marita Walton ’83 women’s track & field
  • Kay Ruffino Ward ’85 women’s field hockey/lacrosse

M Club

Foundation

2707 Comcast Center
Terrapin Trail
College Park, MD 20742

Phone: (301) 314-2619
Fax: (301) 314-9318

Donate

To the M Club

Donate

Donate